Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Cukier czai się niemal wszędzie. Niestety pośpiech sprawia, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy i ostatecznie w naszym organizmie ląduje jego spora ilość. Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny podkreśla, że statystyczny Polak zjada go nawet 42 kilogramy w ciągu roku. Jest jednak pewien sposób, by nauczyć się go ograniczać i to w znacznym stopniu.
To warzywo to jeszcze do niedawna był synonim... niesmacznego jedzenia, ale szczęśliwie współcześnie ma coraz więcej zwolenników, doceniających i prozdrowotne właściwości, i smakową nutę. Choć o szpinaku powiedziano już wiele, zawsze można powiedzieć coś nowego. Dziś zweryfikujemy, czym jest "baby szpinak", czy to inna odmiana, czy ma inne zalety, a może inaczej smakuje? Sprawdzamy.
Nie bez powodu mówi się, że „człowiek wyspany, to człowiek szczęśliwy”. Zdrowy sen sprawia, że jesteśmy wypoczęci, buzuje w nas energia, która napędza do podejmowania nowych działań i wyzwań. Niestety, coraz więcej osób skarży się na problemy ze snem. Złe nawyki żywieniowe pogarszają znacznie jakość snu. Aby spać w nocy jak suseł, najpierw należy prześwietlić jadłospis. Co jeść i pić, a czego unikać przed snem? Dietetyczki podpowiadają.
Wiosna nie jest jedynie zmianą w kalendarzu, ale także nowym początkiem oraz powiewem świeżej energii i wewnętrznej motywacji. Gdy przyroda budzi się do życia, my wraz z nią otrząsamy się z zimowego letargu i rozkwitamy. Chcemy zmienić nasze nawyki, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Zaczynamy często od odświeżenia codziennego jadłospisu, a więc to idealny czas na wypróbowanie diety wiosennej. Na czym ona polega? Jak powinien wyglądać jadłospis na wiosnę? Jakie warzywa i owoce powinniśmy jeść codziennie? Dietetyczka wyjaśnia.
Statystyczny Polak zjada około 36 kilogramów pieczywa rocznie. Nic dziwnego, przygotowanie kanapki zajmuje zaledwie kilka minut - wystarczą dwie kromki i odpowiednie dodatki. Biały chleb, czyli na oczyszczonej mące pszennej, nie może poszczycić się dobrym składem. Zawiera bardzo mało błonnika, witamin i składników mineralnych oraz ma więcej kalorii niż pieczywo ciemne. Wyeliminowanie tzw. „cichego wroga zdrowej sylwetki” z jadłospisu pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy. Co jeść zamiast chleba? Wypróbuj te smaczne, zdrowe i lekkie zamienniki, a poczujesz się lepiej.
Moringa, egzotyczne drzewo, może pomagać na wiele dolegliwości, nie tylko egzotycznych, ale również całkiem swojskich. Reumatyzm, stany zapalne, uczucie zmęczenia? To dopiero początek listy schorzeń, w walce z którymi można skorzystać ze wsparcia w postaci liści, pędów czy korzenia moringi.
Cieplejsze miesiące roku to czas, gdy chętnie sięgamy po lody dla ochłody. Dużą popularnością cieszą się lody gałkowe oraz włoskie. Szeroka gama smaków, apetyczne dodatki i... liczne nieprawidłowości – oto, co znajdziemy w lodziarniach. Po kontroli okazało się, że nieprawidłowości dotyczą nawet 70 proc. produktów ze sprawdzanych lokali.
Wiosenne słońce zachęca, żeby spędzać czas przy grillu, na działce, nad jeziorem... Do tego maj to sezon licznych uroczystości: komunii, chrzcin, wesel. Wiele osób sięga przy tym po piwo bezalkoholowe, w przekonaniu, że może bez obaw po nim prowadzić samochód. Tymczasem nie jest to wcale oczywiste. Sprawdzamy, czy można się upić piwem bezalkoholowym.
Filiżanka herbaty przed położeniem się do łóżka jest dla wielu obowiązkowym punktem dnia. Okazuje się jednak, że niekoniecznie jest to dobry pomysł. Naukowcy ostrzegają, że późne spożycie kofeiny - którą herbata również zawiera - może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu.
Odchudzanie to nie lada sztuka, zwłaszcza kiedy podchodzimy do niego w kategorii wyrzeczeń. Dlatego warto poznać jeden produkt, który jest nie tylko pyszny, ale także pomaga zwalczyć pokusę sięgania po słodycze, chipsy i inne niezdrowe przekąski.
Smak to tylko jedna z wielu zalet szparagów. Ta roślina ma również cenne właściwości odżywcze, które dobrze wpływają na nasz organizm. Warto więc włączyć je do diety. Warto przy tym poznać sztuczkę, która pozwoli wydłużyć świeżość tych pysznych warzyw.
Wiosna powoli zmierza do końca, ale zostawia nam sporo dobra, z którego możemy skorzystać przez cały rok. Dary natury nie tylko są smaczne, ale i wyjątkowo zdrowe. Dlatego chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem i schudnąć, zanim przyjdzie lato, warto sięgnąć po pewien sok.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.